فارس: امیر میرشمسی پژوهشگر ایرانی در تحقیقات خود موفق به شناسایی و تشخیص عنکبوت «بیوه سیاه» که تاکنون در کشور شناخته نشده بود ، شد.

این پژوهشگر جوان گفت: در این تحقیقات مشاهده کردیم که این نوع عنکبوت برخلاف اینکه زیست‌ شناسان ، فکر می‌کردند که در ایران وجود ندارد،‌ ۳ گونه از آنها را در اطراف استان خراسان یافتیم.

وی افزود: این روند عدم آگاهی از این نوع از عنکبوت‌ها تا سال ۷۴ ادامه یافت که طی بررسی‌ها مشاهده کردیم که تعداد افرادی که توسط این نوع عنکبوت گزیده شده‌ بودند، افزایش یافت، ‌در حالی که گزش این نوع از خانواده عنکبوتیان بسیار کشنده است.

این پژوهشگر تصریح کرد: میزان آگاهی این افراد از این عنکبوت‌ها به اندازه‌ای بود که حتی افرادی که در آن زمان به درمانگاه‌ها مراجعه می‌کردند و نمونه‌ا‌ی از آن را با خود می‌آوردند، نمی‌توانستند تشخیص دهند که این حشره است یا یک نوع عنکبوت یا حتی نمی‌دانستند که این موجود از چه ناحیه‌ای افراد را می‌گزد.

میرشمسی گفت: خوشبختانه ما در این تحقیقات و مطالعات توانستیم این نوع از عنکبوتیان را که نیش کشنده‌ای دارند. از روی ساختار تولیدمثلی آنها شناسایی کنیم البته این بررسی‌ها هنوز ادامه دارد تا اطلاعات بیشتری از آنها به دست آوریم.

عنکبوت بیوه سیاه از معروف‌ترین عنکبوتهای سمی است که گونه‌های مختلف آن در سراسر جهان از جمله آسیای میانه و منطقه مدیترانه انتشار دارد. این عنکبوت پس از جفت‌گیری شوهر خود را می‌کشد.

بیوه سیاه ، مشکی و براق است و یک علامت نارنجی قرمز یا زرد به شکل یک ساعت شنی روی شکمش دارد. مکان های مورد علاقشان توده های چوب ، کنده های درخت ، توده های خاکروبه ، انبارها ، باغهای میوه و سبزیجات ، درون دیوارهای سنگی و زیر صخره هاست.

اگر آنها به داخل خانه بیایند به جاهای تاریک می روند مثل گوشه گنجه دیواری ، گاراژ یا پشت لوازم منزل. آنها به طور طبیعی کمرو هستند و تنها زمانی نیش می زنند که گرفتار شوند ، احساس خطر نمایند و یا بطور ناگهانی لمس شوند.

جای نیش عنکبوت بیوه سیاه بندرت مردم را می کشد ، اما مهم است که به محض اینکه متوجه شدید مراقبت های پزشکی را انجام دهید زیرا زخمهای نیش عنکبوت می تواند شما را به حد نهایت بیمار کند.

نظر شما